Najnowszą odsłoną popularnego systemu operacyjnego Windows jest 10. Jeśli z niej korzystasz, nigdy nie powinieneś lekceważyć aktualizacji. Microsoft często je wypuszcza, zwiększając wydajność oprogramowania i łatając luki bezpieczeństwa. Niestety zdarza się, że pakiet poprawek nie chce się zainstalować lub komputer wyrzuca błędy po ponownym uruchomieniu. Co wtedy zrobić? Skorzystaj z naszych porad!
Aktualizacja Windows 10 nie chce się zainstalować – co zrobić?
W przypadku najnowszej odsłony tego systemu operacyjnego sytuacja taka zdarza się dość często. Instalator w pewnym momencie wyrzuca kod błędu i przerywa cały proces. Aby rozwiązać ten problem, możesz przetestować jedną z poniższych porad:
- sprawdź ilość miejsca na dysku – aktualizacje Windows 10 w wersji 32 bit wymagają 16 GB wolnej przestrzeni, a 64 bit przynajmniej 20 GB,
- przed uruchomieniem instalatora odłącz od laptopa lub PC-ta wszystkie niepotrzebne peryferia, np. zewnętrzne dyski, drukarki, stacje dokujące itp.,
- zainstaluj najnowsze sterowniki i ponów próbę zaktualizowania systemu,
- w sekcji Windows Update spróbuj uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów i postępuj zgodnie z wyświetlanymi poleceniami.
Jeśli komputer dalej nie chce się zaktualizować, możesz skorzystać z usług informatyka na telefon. Często jest to efekt zainfekowania systemu, a więc potrzebne będzie usuwanie wirusów.
Komputer po aktualizacji sprawia problemy? Wróć do poprzedniej wersji oprogramowania!
Twój system zaktualizował się, ale po ponownym uruchomieniu komputera Windows 10 nie działa poprawnie? Niestety takie sytuacje się zdarzają. Microsoft ma ostatnio problemy ze stabilnością nowych wydań „okienek”. Gdy spotka Cię taka sytuacja, nie musisz od razu korzystać z pomocy informatycznej. Spróbuj przywrócić poprzednią wersję systemu – postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
- W menu ustawień przejdź kolejno przez zakładki Aktualizacja i Zabezpieczenia -> Windows Update -> Opcje zaawansowane.
- W nowym okienku przejdź do sekcji z historią aktualizacji, a następnie kliknij „Odinstaluj aktualizację”.
- Uruchomi się lista, na której musisz zaznaczyć najnowszy pakiet poprawek (będzie na samej górze).
- Po zaznaczeniu konkretnego pakietu kliknij „Usuń”. Gdy deinstalator zakończy działanie, uruchom ponownie system.
Co zrobić, gdy dalej są problemy z działaniem komputera?
Pomimo wykonania powyższych kroków Twój laptop lub komputer PC dalej działa niepoprawnie, lub w ogóle się nie uruchamia? W takiej sytuacji najlepiej weź telefon i zadzwoń po informatyka. Nasz mobilny serwis z Warszawy może Ci zaoferować profesjonalną pomoc.